Connect with us

World

Hill runner Isla leads Scottish medal rush at Inter-Counties – Scottish Athletics

Published

on

Tuesday 11th June 2024

Report by Phil Mestecky

A dominant performance from GB and NI international Isla Paterson of Gala Harriers saw her take the UK Inter-counties title by over two minutes.

Islan’s win helped lead Scotland East to team gold in the U19 Women’s race with Strathearn’s Tasha Myles backing her up in 12th place.

It was the standout result from a hugely successful day on the Lancashire hills.

In the U19 men’s race, Rowan Taylor of Lasswade finished in an impressive third place behind two GB Internationals while silver for Dan McGuire of Harmeny for the U17 Men, backed up by Central’s Joel Gillan in 13th and Dan’s Harmeny team-mate, James Wotherspoon in 16th, secured a team bronze for Scotland East.

It was team bronze too for Scotland East’s U15 boys as Seb Darlow of Gala, Jack Foley of Moorfoot Runners and Harmeny’s Rory Beattie finished in seventh, 10th and 17th respectively.

Big thanks to @CrieffHydro for their ongoing support of Scottish Athletics Junior Hill Running and also @ArnoldClark and @StruansPerth Rentals who provided the minibuses for the trip South.

Photos and more info can be found here: https://www.facebook.com/ScottishJuniorHillRunning

Full results can be found here: Rossendale FRA Junior Championships & Inter-Counties

Scottish performances:

U11 Girls

2nd (out of 24) Rowan Lennox, Shettleston; 9th Annie Arnott, Central

U13 Boys

17th (out of 45) Thomas Arnott, Central

U15 Girls

9th (out of 48) Thea Harris, Scotland East/Moorfoot; 14th Holly Simpson, Scotland West/Giffnock; 15th Lucy Ward, Scotland East/Lasswade; 26th Flora Lawson, Scotland East/Team East Lothian

Scotland East finished 5th Team

U15 Boys

7th (out of 46) Seb Darlow, Scotland East/Gala; 8th Connor Birnie, Scotland West; 10th Jack Foley, Scotland East/Moorfoot; 17th Rory Beattie, Scotland East/Harmeny; 19th Ethan Scobie, Scotland West/Giffnock
34th Euan Grant-Pantrey, Scotland West/Shettleston

Scotland East finished 3rd Team
Scotland West finished 5th Team

U17 Women

12th (Out of 35) Eliza Koenig, Scotland East/Fife; 14th Ava Richardson, Scotland East/Gala; 16th Kirsty Rankine, Scotland East/Gala; 23rd Sky Simpson, Scotland North/Inverness

Scotland East finished 5th Team

U17 Men

2nd (out of 44) Dan McGuire, Scotland East/Harmeny; 13th Joel Gillan, Scotland East/Central; 16th James Wotherspoon, Scotland East/Harmeny; 21st Lachlan Thomas, Scotland North/Ross County; 27th Kaeden Thomas, Scotland North/Ross County

Scotland East finished 3rd Team
Scotland North finished 7th Team

U19 Women

1st (out of 18) Isla Paterson, Scotland East/Gala; 12th Tasha Myles, Scotland East/Strathearn

Scotland East finished 1st Team

U19 Men

3rd (out of 19) Rowan Taylor, Scotland East/Lasswade; 11th Struan Gatherer, Scotland East/Perth Strathtay; 14th Alex Dunlop, Scotland East/Central

Scotland East finished 4th Team

+++

 

Tags:

Continue Reading